BojszówKościół par. p.w. Wszystkich Świętych zbudowany został na pocz. XVI w., pierwotny, wzmiankowany był w 1447 r., przejęty przez protestantów w ramach reformacji do katolików powrócił w XVII w. Od ok. 1700 r. filialny parafii w Rachowicach, ponownie parafialny od 1956 r. Jest to obiekt zrębowy, orientowany, otoczony sobotami, z zakrystią przylegającą od północnej strony do trójbocznie zamknietego prezbiterium. Wieża dobudowana w 1728 r., na osi, z piramidalnym chełmem, zwężającymi się ścianami i pozorną izbicą. Wieżyczka na sygnaturkę z 1719 r. Zachowały się pecki dębowe pod podwalinami¹). Ołtarz główny i boczne z XVIII w., dębowa kropielnica z XVI w., portale późnogotyckie z XVI w., polichromie na stropie z l. 60. XX w. W 1982 r. w pobliżu zabytku oddano do użytku nowy, murowany kościół, drewniany od tego czasu używany jest sporadycznie, częściej bywał otwierany n.p. w 2010 r., gdy w nowszym kościele przeprowadzano remont.
Otoczenie
 Kościół otoczony cmentarzem, cmentarz zaś płotem drewnianym z murowanymi słupkami. W ogrodzeniu dwie zabytkowe, drewniane bramki cmentarne - niegdyś otwarte, a we współczesnych czasach zaszalowane deskami.
O miejscowości
   Wieś w gminie Rudziniec w powiecie gliwickim, wzmiankowana w 1376 r., zamiaszkała przez ok. 1000 osób.
Utracony
   Kościół drewniany z końca XV w. stał w sąsiadujacej z wsią Bojszów Łączy, spłonął w 1994. Był to najstarszy kościół drewniany na ziemi gliwickiej.
Galeria
Jak dojechać lub dojść?
♦ Wieś Bojszów oraz inne miejscowości gminy, charakteryzuje ciekawe położenie - otoczone są przez kompleksy leśne i jednocześnie umiejscowione blisko GOP i A4, stwarza to warunki rozwoju turystyki. Już dziś działają w okolicy nieliczne gospodarstwa agroturystyczne, ośrodki jazdy konnej (również w Bojszowie) i hotele, ale na razie nie widać szlaków rowerowych, tablic z informacjami czy punktów odpoczynkowych. Możliwe, że to melodia przyszłości.
Linki
Najbliższe drewniane zabytki
♦ Rudziniec (kościół); ♦ Rachowice (kościół); ♦ Sierakowice (kościół); ♦ Gliwice-Ostropa (kościół).
Źródła
♦ ¹)Józef Matuszczak "Studia nad kościołami drewnianymi na Górnym Śląsku", nakładem Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Bytom 1989r.;
♦ strony internetowe;
Mapy
"Województwo śląskie".
Copyright by
www.drewnianyslask.za.pl
(2007)