Bystřice (Bystrzyca)
   Kościół p.w. Podwyższenia św. Krzyża zbudowany w 1899 r. w miejsce starszego, również drewnianego, prawdopodobnie z 1587 r., rozebranego w 1897 r.
   Jest zbudowany w stylu historycyzującym. Jego wyposażenie pochodzi głównie z przełomu XIX i XX wieku (ołtarz główny jest z 1907 r., droga krzyżowa z 1911 r.). Z poprzedniego kościoła, również skromnie wyposażonego, zachował się ołtarz główny, pełniący dziś funkcję ołtarza bocznego - z trzyczęściowym obrazem z 1588 r. Obraz w ołtarzu bocznym przedstawia ukrzyżowanie oraz Matkę Boską i św. Jana Ewangelistę i pochodzi z czasów gdy wcześniejszy kościół należał do protestantów (został przez nich zbudowany). Przejęcie kościoła przez katolików nastąpiło po rekatolizacji Śląska Cieszyńskiego w 1654 r.
Otoczenie:
   Kościół stoi przy drodze z Bystrzycy do Nydka. Otacza go cmentarz, na którym wierna kopia pomnika z 1927 r. (ufundowana przez miasto Pińczów w 2007 r.) poświęconego mieszkańcom nadozlziańskich ziem, poległych w latach 1914-1918. Przed wejściem na teren kościelny tablica z informacjami o kościele (po polsku i po czesku).
O miejscowości:
 Bystrzyca to wieś gminna położona w Republice Czeskiej, na Śląsku Cieszyńskim w dolinie Olzy oddzielającej pasmo Beskidu Śląskiego od pasma Beskidu Śląsko - Morawskiego. Przebiega tędy międzynarodowa trasa drogowa E 75 łącząca Czechy ze Słowacją oraz międzynarodowa, ale wykorzystywana także jako lokalna - linia kolejowa Żylina - Bogumin przez Czeski Cieszyn. W Bystrzycy dominuje zabudowa willowa. W przeciwieństwie do sąsiadującego z nią Trzyńca przemysł ciężki tu nie występuje. Bystrzyca jest dużym ośrodkiem mniejszości polskiej na tzw. Zaolziu - podobnie jak okoliczne miejscowości - Jabłonków i Nydek. Okolice Bystrzycy sprzyjają uprawianiu turystyki górskiej - pieszej, narciarskiej i rowerowej.
   Po raz pierwszy wzmiankowana w 1423 r. jako wieś książęca.
   Liczy 5150 mieszkańców (2007 r.).
Ciekawe miejsca i obiekty w okolicy:
kościół ewangelicki z 1811 w., wieża z 1848 r.; ♦ dąb, pomnik przyrody, przy trasie do Nydka; ♦ drewniane domy n.p. w osadzie Pasieki; ♦ pobliskie schroniska górskie - w Beskidzie Śląskim: na Czantorii Wielkiej (ob. czeskie, zbudowane przez Niemców), na Stożku i Soszowie Wielkim (polskie), w Beskidzie Śląsko-Morawskim: na Ostrym i Jaworowym; ♦ wyciąg krzesełkowy na Jaworowy z Oldrzichowic k. Trzyńca, jest zawieszony bardzo nisko nad ziemią i uruchamiany jest co ok. godzinę; ♦ panoramy górskie ze szczytami Czantorii Wielkiej, Ostrego, Jaworowego.
Galeria
Dojazd i dojście
Pieszo:
♦ spod stacji kolejowej w Bystrzycy - 5 minut; ♦ z Czantorii Wielkiej przez Nydek (patrz podstrona "Nydek"); ♦ ze Stożka przez Filipkę.
Komunikacją publiczną: ♦ z Czeskiego Cieszyna - najlepiej pociągiem - pociągi kursują na tej trasie średnio co godzinę, sieć kolejowa jest w dobrym stanie, a ceny przejazdów niskie.
Samochodem: ♦ międzynarodową trasą E 75 - w Bystrzycy skręcić w kierunku Nydka.
Informacje praktyczne
Wypożyczalnie rowerów:
w Cieszynie: czynna w godzinach: 9:00 - 19:00 (Informacja Turystyczna na Wzgórzu Zamkowym), Kontakt: turystyka@zamekcieszyn.pl; 033/851 08 21 w.14.;
w Czechach: (usługa kolei czeskich, możliwość bezpłatnego przewożenia wypożyczonego roweru na trasie Czeski Cieszyn - Mosty u Jablunkova przez Bystrzycę) - kliknij link zewn.
Gastronomia i noclegi: w Bystrzycy działają restauracje, cukiernia i piwiarnie. Ponieważ wielu, zwłaszcza starszych ludzi, mówi po polsku, nie ma problemów z zasięgnięciem informacji;
(usunięte)
Komunikacja: ♦ PKS Cieszyn; ♦ rozkład jazdy czeskich pociągów i autobusów;ceny biletów kolei czeskich;rozkład jazdy PKP. Pełna nazwa stacji kolejowej w Bystrzycy: Bystřice (Bystrzyca), d. Bystřice nad Olśí.
Najbliższe drewniane zabytki
Nydek.
Linki
Żródła
Józef Londzin "Kościoły drewniane na Śląsku Cieszyńskim", nakł. Dziedzictwa bł. Jana Sarkandra, Cieszyn, 1932 r. - link do Śląskiej Biblioteki Cyfrowej;;
♦ informacje parafii; ♦ strony internetowe.
Mapy
"Beskid Śląski i Żywiecki"; ♦ "Slezské Beskydy".
Copyright by
www.drewnianyslask.za.pl
(2007)