Ćwiklice

Kościół par. p.w. św. Marcina z końca XVI lub pocz. XVII w., klikukrotnie przebudowywany, nieco zmieniony w XIX/XX w. Wzmianka o pierwszym kościele poch. z 1326 r.
Zbudowany w konstrukcji zrębowej w układzie typowym dla śląskich świątyń, orientowany, z wieżą na osi. Nawa niemal kwadratowa, od południowej strony przylega do niej młodsza od korpusu kaplica z ozdobnie okutymi drzwiami (prawd. z XVI w.). Prezbiterium jest zamknięte prosto, przykryte pozornym sklepieniem łukowym (tak samo jak nawa), przylega doń od płn. kruchta pełniąca kiedyś funkcję zakrystii oraz od płd. nowsza zakrystia o konstrukcji szkieletowej. Wieża kwadratowa, słupowa ze składzikiem i schodami na chór po bokach, połączona z korpusem, bezizbicowa. Posiada latarnię i baniasty hełm. Przy wejsciu w wieży drewniane tablice "Ku wiecznej pamięci parafian poległych w Wielkiej Wojnie Światowej" oraz poświęcona pamięci powstańców śląskich i płaskorzeźba anioła jako element szalunku. Dachy siodłowe, nad d. zakrystią dach pulpitowy, pobite gontem. Wieżyczka na sygnaturkę z bianiastym hełmem i z latarnią, sześcioboczna. Wejścia: ostrołukowe (zakrystia i kruchta) i z łukami segmentowymi (wieża i kaplica). Empora podparta czterema słupami. Ołtarz główny z XVIII w. - rzeźby: święci biskupi, grupa św. Trójcy, w zwieńczeniu rzeźby aniołków, w zwieńczeniu także obraz św. Marcina. Trzy ołtarze boczne również z XVIII w., w nich m.in.: rzeźby świętych: Joachima i Józefa, obraz Koronacji Matki Boskiej, obraz Matki Boskiej Bolesnej, obraz Ukrzyżowania, rzeźby świętych: Wacława i Krzysztofa, obraz św. Walentego. Najcenniejszym obiektem jest tryptyk "Santa Conversazione" z XV w., prawd. szkoły krakowskiej, z Matką Boską z Dzieciątkiem oraz świętych: Marcina i Stanisława w części środkowej, na skrzydłach postacie świętych Pawła i Piotra, Barbary i Katarzyny (awers prawy) oraz święci Jan Chrziciel, Jakub Starszy i Małgorzata, Dorota (awers prawy), na rewersach malowidła świętych niewiast, zniszczone. "Katalog Zabytków" wymienia także m.in.: ambonę rokokową, chrzcielnicę - anioł z czarą z XVIII w., dwa feretrony, obrazy z XVIII w., kopię (z XIX w.) obrazu znajdującego się w kościele reformatów w Krakowie, ludowy obraz z XIX w.,posążek żebraka prawd. z XVII w., posągi aniołów z XVIII w., świętych z XIX w., krzyż, krycyfiksy, lichtarze, ławy kolatorskie, kielich z 1715 r.
Na ścianach, odkryte w 1979 r. polichromie autorstwa Christiana Wilchelma Tischbeina z pocz. XX w. przedstawiające - w prezbiterium: sceny z życia patrona kościoła, na ścianach nawy: sceny pasyjne i apostołów.

W 2010 r. w wyniku podtopień, nasiąkniętej ziemi, w kościele zaczęła pękać posadzka, możliwe, że ma to związek z uszkodzeniami krypt znajdującymi się pod obiektem¹). W związku z tym faktem obiekt został czasowo zamknięty dla wiernych.
Otoczenie
 Kościół otoczony cmentarzem, na którym m.in. nagrobki - rzeźby miejscowego twórcy, p. Wyrobka²), w ogrodzeniu murowane słupy, w nich, od strony cmentarza, stacje drogi krzyżowej prawd. z pocz. XIX w., po drugiej stronie płaskorzeźby świętych. Od północnej strony figura z 1935 r., za nią parking. Cmentarz w najbliższych latach ma zostać znacznie rozbudowany.
O miejscowości:
   Wieś w gminie Pszczyna. W XIV w. istniał tu gródek rycerski, co potwierdziły badania odkrytego tu kopca. We wsi działa przytulisko dla zwierząt w tym koni oraz ośrodek jeździecki.
Ciekawe miejsca i obiekty w okolicy:
♦ Rzeźba Michała Archanioła przy drodze kraj. w okolicach Ćwiklic, autor nieznany³);
pałac w Rudołtowicach zbud. w 1752 r. przez Józefa Zborowskiego, obecnie mieści się w nim Specjalny Ośrodek Edukacyjno - Leczniczo - Rehabilitacyjny dla Dzieci Niewidomych i Niedowidzących, obok pałacu park z XVIII w. z ciekawymi drzewami oraz pozostałości zabudowań gospodarczych, resztki kuźni, ruina spichlerza;
♦ krajobrazowe stawy hodowlane w okolicy Rudołtowic i dalszej;
Pszczyna.
Galeria
Jak dojechać lub dojść?
♦ Rowerem: drogą kraj. nr 933 z Pszczyny - do Ćwiklic, jest chodnik. Można też szlakiem, n.p. przez Goczałkowice - ładne krajobrazy, stawy, groble, aleje, jezioro Goczałkowickie po drodze. Można samochodem z Pszczyny przy okazji pobytu tam - kilka kilometrów, z Pszczyny można nawet pofatygować się pieszo. Kościół otwierany jest tylko w czasie mszy.
Informacje praktyczne
Gastronomia i noclegi:
 • w Pszczynie. W pobliskich Rudołtowicach jest sklep i bary piwne z małą gastronomią.
 • Linki
  Najbliższe drewniane zabytki
  ♦ Grzawa (kościół); ♦ Miedźna (kościół); ♦ Góra (kościół); ♦ Pszczyna (skansen); ♦ Łąka (kościół); ♦ Bieruń Stary (kościół).
  Źródła
  ♦ "Katalog zabytków sztuki w Polsce" pod red. Izabeli Rejduch-Samkowej i Jana Samka, Warszawa 1961 r.
  Andrzej Spyra "Budownictwo drewniane na ziemi pszczyńskiej"; Towarzystwo Miłośników Ziemi Pszczyńskiej, Pszczyna 1982 r.;
  ♦ ¹)Polska Dziennik Zachodni: Sylwia Plucińska "Alarm dla kościoła"; ♦ Krzysztof Bzowski "Pszczyna, perła Górnego Śląska", wyd. "Bezdroża", Kraków, 2005 r.;
  ♦ strony internetowe (ww.);
  ♦ ³)Peter Karl Szczepanek "August Kiss. Z krainy przychodzących i odchodzących. St.Michael 1849"; link (pdf)
  Mapy
  "Województwo śląskie""Powiat pszczyński".
  Copyright by
  www.drewnianyslask.za.pl
  (2007)