Góra
   Kościół par. p.w. św. Barbary. Pierwotnie kaplica zbud. na przeł. XVI i XVII w. przez ród Bradeckich, ówczesnych właścicieli posiadłości w Górze, przebudowany w r. 1900, rozbudowany w 1950 r. - przesunięcie wieży i dobudowanie nawy. Gruntownie remontowany w l. 1980-88.
   Posiada zrębową konstrukcję, część kościoła ustawiono na podmurówce ceglanej. Prezbiterium jest trójbocznie zamknięte, umieszczone na wschodzie, przy którym od płn. nowa, murowana zakrystia. Nawa prostokątna, szersza od prezbiterium. Obiekt oszalowany deskami, otoczony (nawa i prezbiterium) sobotami wspartymi słupami (z zastrzałami). Wieża na osi kościoła ma pochyłe ściany i hełm namiotowy, pobita jest gontem, poza izbicą pokrytą deskami. Soboty i siodłowe dachy kryte gontem. Wewnątrz m.in. kamienna kropielnica z wyrytym rokiem 1826 (w przedsionku), stacje drogi krzyżowej i organy (z l. 80. XX w.). Katalog zabytków wymienia dwa krucyfiksy z XIX w. i jeden z w. XVIII.
   W przedsionku tablice informacyjne dla turystów.
   Świątynia pierwszy raz wzmiankowana w 1596 r. w piśmie Grygiera Blaucka, ówcz. właściciela Góry, w l. 1580-1629 była w posiadaniu Kalwinów. Do 1952 r. kościół filialny.
Otoczenie
   Obok kościoła stoi zbud. w 1998 r. dzwonnica o stalowej konstrukcji, kryta gontem, a także obelisk z 1999 r. upamiętniający tragicznie zmarłego ks. Bolesława Rozmusa (1961-96). Od południowej strony cmentarz, od północnej rozległy widok z kopalnią węgla kamiennego w Brzeszczach (woj. małopolskie) na horyzoncie. Teren kościelny otoczony jest parkanami z l. 80. XX w.
O miejscowości:
   Wieś wzmiankowana jako książęca w 1411 r., na pocz. XV w. przeszła w ręce księcia raciborskiego, który podarował ją rycerzowi Pitwasowi Eyke 1 stycznia 1432 r. - od tego momentu rycerska. Obecnie położona w powiecie pszczyńskim, w gminie Miedźna.
Ciekawe miejsca i obiekty w okolicy:
♦ Dwór późnoklasycystyczny z XIX w., pozostałości parku dworskiego ze stawami i z pomnikowymi dębami (fotki w galerii), zabudowania gospodarcze; ♦ krajobrazowe stawy hodowlane.
Galeria
Jak dojechać lub dojść?
Na rowerze:  wbrew temu z czym kojarzy się nazwa wsi teren jest przeważnie płaski lub z niewielkimi różnicami wysokości. Okolica jest "pocięta" licznymi lokalnymi drogami o małym natężeniu ruchu - to nimi można w przyjemny sposób dojechać do Góry n.p. z Pszczyny, Bierunia, Tychów. Można także drogą woj. nr 933 (Pszczyna - Oświęcim), ale na większości odcinków jest ona w złym stanie i bez poboczy.
Najbliższe drewniane zabytki
♦ Miedźna (kościół);
♦ Bieruń Stary (kościół);
♦ Jawiszowice (woj. małopolskie, kościół z XVII w., fotki w galerii);
♦ Grzawa (kościół);
♦ Ćwiklice (kościół);
♦ Pszczyna (skansen);
♦ Stara Wieś (Małopolska, woj. śląskie, kościół z XVI w.; szkoła parafialna z XVIII w., domy).
Informacje praktyczne
Gastronomia i noclegi:
♦ w Pszczynie.
Źródła
♦ Informacje parafii; ♦ "Katalog zabytków sztuki w Polsce" pod red. Izabeli Rejduch-Samkowej i Jana Samka; Warszawa 1961 r.
Mapy
"Województwo śląskie"; ♦ "Powiat pszczyński".
Copyright by
www.drewnianyslask.za.pl
(2007)