Wilcza

Kościół parafialny p.w. św. Mikołaja z pierwszej poł. XVIII w., zbudowany w miejscu starszego (pierwotny z ok. 1480 r.) przez gliwickiego cieślę Jakuba Sedlaczka. Odnowiony w 1961 r.

Jest świątynią orientowaną, zrębową. Posiada trójbocznie zamknięte prezbiterium przykryte pozornym sklepieniem kolebkowym, prostokątną zakrystię, przyl. do prezbiterium od północnej strony i szerszą od prezbiterium prostokątną nawę z płaskim stropem powiększoną o przestrzeń w wieży. Wieża konstrukcji słupowej jest kryta gontem, ma pochyłe ściany, namiotowy hełm i nadwieszoną izbicę oszalowaną deskami, których dolne krawędzie posiadają koronkowe wycięcia. Wieża na sygnaturkę ośmioboczna, z gontową, baniastą kopułą i latarnią. Świątynia otoczona gontowymi sobotami (zawyj. krucht i wieży). Wewnątrz chór muzyczny wsparty dwoma kolumnami, organy barokowe z XVII w. pochodzą z kościoła w Pilchowicach. Ołtarz główny z XVII w. posiada przeniesiony z Gorzyc obraz św. Mikołaja z XVII w., odgrodzony jest barokową balustradą z XVIII w. Ołtarze boczne z XVIII w. z rzeźbami aniołów oraz z rzeźbami św. Jerzego (lewy) i św. Michała Archanioła (prawy). Katalog zabytków wym. m.in. także: obraz barokowo-ludowy z 1709 r. z wizerunkiem Matki Boskiej Frydeckiej, barokowy krucyfiks, monstrancję rokokową, rokokową łódkę na kadzidło. Przed bocznym wejściem (w nawie) kropielnica kamienna.

Otoczenie
   Kościół stoi przy drodze łączącej m.in. Czerwionkę-Leszczyny z drogą kraj. nr 78. Tuż obok kościoła siedziba OSP (co, z uwagi na największe zagrożenie dla drewnianych obietów - ogień, wydaje się pozytywnym sąsiedztwem). Przed OSP kapliczka słupowa i kamienny krzyż, a nieco dalej probostwo. Na terenie kościelnym m.in. grota z kapliczką ufundowana przez parafian z okazji 500. lecia wsi.
O miejscowości:
   Wieś należąca do gminy Plichowice (powiat gliwicki), liczy 2068 miszkańców (2006 r.). Jest zabudowana szeregowo i otoczona polami uprawnymi.
Ciekawe miejsca i obiekty w okolicy:
♦ pałacyk neogotycki z XIX w., obok resztki parku ze stawem (fotki w galerii poniżej).
Galeria
Jak dojechać lub dojść?
skrzyżowanie w Pilchowicach Na rowerze: ♦ zielonym szlakiem rowerowym z Rybnika, nast. zielonym pieszym.
Pieszo: ♦ kościół znajduje się przy dwóch szlakach pieszych - żółtym - Szlak Okrężny Wokół Gliwic z Rud przez Gliwice, Mikołow i zielonym Szlaku Stulecia Turystyki z Rybnika do Tarnowskich Gór.
Komunikacją publiczną: ♦ autobusem Rybnika lub z Gliic, wysiąść na skrzyżowaniu w gminie Pilchowice i drogą lokalną ok. 2 km., lub autobusem miejskim nr 236 z Knurowa bezp. pod kościół (tylko w dni robocze).
Samochodem: ♦ drogą kraj. nr 78 pom. Rybnikiem a Gliwicami, zjechać na skrzyżowaniu zgodnie z drogowskazami.
Informacje praktyczne
Gastronomia i noclegi: ♦ w Rybniku lub w Gliwicach.
Komunikacja - rozkłady jazdy: ♦ PKS Gliwice; ♦ PKS Rybnik.
Źródła
Józef Matuszczak "Studia nad kościołami drewnianymi na Górnym Śląsku", nakładem Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Bytom 1989r.; ♦ "Katalog zabytków sztuki w Polsce", tom 6., zeszyt 11. pod red. Izabeli Rejduch-Samkowej i Jana Samka; Warszawa 1964 r.
Copyright by
www.drewnianyslask.za.pl
(2007)